Подетално

Подетални информации

Атина - главен град и најголем  во  Грција колевка на модерната цивилизација. Модерна Атина е космополитски град додека пак старогрчка Атина била моќен град -држава и познат филозофски центар - родно место е на Сократ, Перикле, Софокле значајни филозофи. Атина е еден од најстарите светски градови, чија историја бележи преку 3.400г. Градот го добил името по божицата заштитничка Атина.


Ден 1 - 13.04.2017 (Четврток)

Поаѓање во 21:00 часот од автобуска станица на перонот за меѓународни поаѓања.  Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

Ден 2 - 14.04.2017 (Петок)

Пристигнување во Атина во предпладневните часови. Панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омониа, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет...) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон...) Сместување во хотел. Ноќевање.

Ден 3 - 15.04.2017 (Сабота)

ПојадокФакултативна – еднодневна  екскурзија до Пелопонез со стручен водич. Се поминува Коринтскиот канал, кој го соеднинува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез. Ке имате можност да се направат преубави фотографии од мостот над самиот канал. Се посетува и Епидавар - родното место на Асклепии, бог-лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот запазен антички театар со неверојатна акустика. Се продложува кон Нафплио - првата столица на новата Грчка држава. Се посетува златниот град Микена - град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во Грција. Ќе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон... Враќање во Атина. Ноќевање.

Ден 4 - 16.04.2017 (Недела)

ПојадокФакултативно - посета на Пиреа и Сунион најјужната точка Атика (Посејдоновиот храм, Аполоновата обала и Глифада) Слободно време во Глифада. за индивидуални активности. Вечерта организирана посета низ Атина со можност за посета на некоја таверна на Плака која нуди преубав поглед кон Акропол. Ноќевање.

Ден 5 - 17.03.2017 (Понеделник)

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно претпладне. Поаѓање за Скопје во пладневните часови околу 14:00. Пристигнување во Скопје  во  доцните вечерни часови.

Во цената се вклучени следниве услуги

 • Превоз со високо туристички автобус
 • Три ноќевања со појадок во  хотел  3*
 • Организиран  разглед на градот со  локален водич
 • Организација и водство на патувањето

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Вечера во таверна на Плака  со програма 30 Еур
 • Полудневна екскурзија до Сунион и Пиреа (15еур со превоз)
 • Целодневна екскурзија  до Пелопонез (30 Еур со превоз и водич)
 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол(20 еур); Микена и Епидавр
 • Патничко и здравствено осигурување 185 мкд

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур = 61.8 мкд)
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност 120 дена од денот на патувањето
 • Краен рок за пријавување 07.04.2017
 • Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување
 • За резервација задолжителна уплата од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување
 • Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачваровска
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Фибула Ер Травел и СКТ

Политика и услови


Денови : 5 | Ноќи : 3


Вклучува


 • Cab Facilities
 • Local tax
 • Playground Nearby
 • Return Ferry Tickets
 • Bike equipment
 • Complimentary Breakfast
 • Local Guides/Maps
 • Collision Coverage
 • Transportation
 • Restaurant Nearby
 • Golf Nearby
 • Deluxe Coach
 • Central Air/Heat
 • Parking
 • Guides / Assistance
 • Live entertainment
 • Dinner
 • Cruise
 • Room service and meals
 • Professional tour escort
 • Beach Access
 • Roundtrip Hotel Transfers
 • Suitable for Children
 • Historic Area Nearby
 • Snowcat ride
 • Admission to park(s)
 • Driver
 • Diving Nearby
 • Service fee for tour guide
 • Air Conditioning
 • Internet Access
 • Hotel pickup and drop off
 • Amusement Park Nearby
 • Gratuities (optional)
 • Safety deposit boxes
 • Lunch
 • wheelchair
 • Jetski Tours Nearby
 • Shopping
 • Deck Furniture
 • Security System
 • State/National Park Nearby

Исклучоци


 •     Extra stay pre/post tour    
 •     Extra water bottle charges    
 •     Medicines required if any    
 •     Airfare & airport taxes    
 •     Visa charges    
 •     Insurance    
 •     Passport costs    
 •     All meals and drinks    
 •     Tips to coach drivers    
 •     Tips and Gratuities    
 •     Return Airport Transfer    
 •     Any optional tours    
 •     Any airport arrival/departure tax    
 •     Alcoholic beverages    
Додајте во листа на желби
Fibula - Veligden vo Atina
Скопје
Начин на резервација
Одберете Дата
Со Број Цена
Луѓе 7,750 7,750

Вкупно 7,750 Денари
Аванс 0 Денари

Оставете мислење x

Напомена : Откако ќе го оставите вашето мислење нема да може да го промените или избришете

Превземете ја мобилната апликација!

Нашата мобилна апликација е спремна за вашите брзи резервации и ви нуди: Безбедно плаќање, лесен процес во четири чекори, и елегантен кориснички дизајн.

ios
android
apps